تبلیغات
مجتمع آموزشی و پرورشی بصیرت ناحیه 3 شهرستان کرمانشاه - مسافران بخوانند، دانستنی‌ها برای سفری خوش با خودروی شخصی

مجتمع آموزشی و پرورشی بصیرت ناحیه 3 شهرستان کرمانشاه

زگهواره تا گور دانش بجوی

با فرارسیدن تعطیلات نوروزی، جنب و جوش خاصی میان مردم دیده می‌شود؛ ازخانه تكانی و خرید لباس، آجیل و شیرینی عید گرفته تا فراهم كردن مقدمات سفر، تمام ساعات اسفندماه را به خود اختصاص می دهند.

به گزارش ایرنا، دراین میان برخی از هموطنان مسافرت با هواپیما را ترجیح می‌دهند، برخی بلیت قطار رزرو می‌كنند، بعضی‌ها با اتوبوس می‌روند و برخی دیگر دوست دارند با خودرو شخصی سفر كنند.

فراهم كردن مقدمات سفر یكی از مهمترین و حساس ترین اقداماتی است كه علاقه مندان به سفرهای نوروزی با خودروی شخصی باید بیش از سایرین درنظر داشته باشند.

پیش از شروع مسافرت با خودروی شخصی، لازم است به نكاتی توجه و لوازم مورد نیاز سفر فراهم شود تا سفری آرام با خاطره ای خوش به جا بماند.

رعایت نكات ایمنی و بهداشتی برای رسیدن به مقصد به همراه سلامت كامل همه اعضای خانواده ازجمله این موارد است.

* بررسی وضعیت سلامت خودرو

پیش از سفر خودروی خود را بررسی كنید تا بدون عیب و نقص باشد. آنرا به یك تعمیرگاه مجاز و قابل اعتماد ببرید و از سلامت كامل آن اطمینان حاصل كنید.

وضعیت لاستیك‌ها و میزان باد آنها، وضعیت ترمز، آب رادیاتور، روغن كلاچ ترمز و موتور را بررسی كنید.

آینه‌ها به خصوص آینه های دوطرف را بررسی كنید و اگر تیغه‌های برف‌پاك‌كن كثیف یا شكسته بود، آنها را تعویض كنید.

وسایل و تجهیزات ضروری مانند لاستیك زاپاس، جك، آچار، زنجیر چرخ، روغن و یك بطری آب برای خودرو در صندوق عقب به همراه داشته باشید.

از قرار دادن وسایل اضافی مانند لباس، بالش یا كیف در مقابل شیشه های عقب خودرو كه مانع دید می‌شود، خودداری كنید.

پیش از اینكه موتور خودرو را روشن كنید، در صورت لزوم عینك آفتابی بزنید و كمربند ایمنی را ببندید. از همراه كناری خود و سرنشینان عقب خودرو نیز بخواهید كمربند ایمنی خود را ببندند.

* برای رانندگی آماده و سرحال باشید

بیداری شبانه و كاهش هشیاری عامل بسیار خطرناكی در بروز تصادفات مرگبار است كه متاسفانه اغلب افراد بخصوص رانندگان آن را دست كم می گیرند.

برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقات ناگواری لازم است، راننده پیش از شروع سفر دستكم هشت ساعت خواب كامل داشته باشد، از مصرف خوراكی ها و داروهای خواب آور جلوگیری كند و در صورت بروز خواب آلودگی در كنار جاده توقف كرده و به استراحت بپردازد.

در هنگام رانندگی تاحد امكان از گفت و گو با سرنشینان جلوگیری كرده و در صورت گوش دادن به رادیو یا ضبط، صدای آن را كوتاه كرده تا از بروز حواس پرتی و سردردهای ناشی از گوش دادن به صداهای بلند جلوگیری شود.

* به همراه داشتن لوازم برای یك گردش بین راهی

بسیاری از افرادی كه با خودروی خود سفر می كنند، مایلند در بین راه اقامتی كوتاه داشته و ضمن استراحت و رفع خستگی، از مناظر طبیعی در طول مسیر بهره ببرند.

برای داشتن یك سفر بی خطر، از به همراه بردن اجاق گازهای كوچك مانند گاز پیك نیك جلوگیری شود چراكه به همراه داشتن اینگونه ملزومات در مواقع بروز تصادفات رانندگی می توانند بسیار حادثه ساز باشند.

می توان به جای به همراه داشتن اینگونه وسایل، تنها یك فندك یا كبریت به همراه داشت و با استفاده از چوب های خشك در فضایی مناسب به برپایی آتش و خوردن یك چای داغ پرداخت.

یا می توان از فلاسك های كوچك برای تهیه چای استفاده كرد كه راحت تر و بی دردسرتر هستند.

به همراه داشتن زیرانداز، لباس گرم، ظروف یكبار مصرف و سبك وزن، مواد غذایی و خوراكی های سرد نیز برای یك اقامت و گردش بین راهی ضروری به نظر می رسد.

بهتر است از خوردن غذاهای بین راهی جلوگیری كرده و تا رسیدن به مقصد برای سرحال بودن بیشتر، تنها به خوردن غذاهای ساده مبادرت شود.

بطوركلی، واژه نوروز از دیرباز واژه سفر را نیز همواره به دنبال داشته است. ورود عمو نوروز و رفتن ننه سرما خود دو سفری هستند كه در افسانه های ایرانی به عنوان بخشی از فرهنگ نوروزی ما ایرانیان به آن اشاره شده است.

چه خوب است كه ما ایرانیان امروز همچون گذشتگان خود به سفرهای آرام، بدون هیجان و ساده بپردازیم تا با استفاده از طبیعت و محیط اطراف، لحظاتی شاد و خاطره انگیز برای خود و همراهان خود به ارمغان آوریم.

نظرسنجی

  نظر شما در مورد اطلاع رسانی سایت؟

وضعیت آب و هوا

 • آخرین پستها

 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

مترجم سایت

ساعت فلش