تبلیغات
مجتمع آموزشی و پرورشی بصیرت ناحیه 3 شهرستان کرمانشاه - اثرات منفی تماشای تلویزیون بر کودکان

مجتمع آموزشی و پرورشی بصیرت ناحیه 3 شهرستان کرمانشاه

زگهواره تا گور دانش بجوی

سه شنبه 9 فروردین 1390

اثرات منفی تماشای تلویزیون بر کودکان

نویسنده: خالد سان احمدی   طبقه بندی: مقاله، 

جام جم: این روزها و بخصوص در ایام تعطیلات، ساده‌ترین كار سرگرم شدن با برنامه‌های تلویزیون است. كودكان نیز فرصتی فوق‌العاده پیدا می‌كنند و ترجیح می‌دهند، اكثر ساعات روز را جلوی تلویزیون یا رایانه نشسته و برنامه‌های مختلف را تماشا كنند.

البته دقت داشته باشید كه تماشای تلویزیون همیشه اثری منفی نداشته و جنبه‌های مثبتی نیز در بردارد. به واقع شیوه استفاده از آن است كه موجب منفی یا مثبت شدن اثراتش می‌شود.

دكتر فیروزه ساجدی، متخصص كودكان در این‌باره به «جام‌جم» می‌گوید: «برنامه‌های آموزشی تلویزیون یا رایانه با بهبود مهارت‌هایی همچون خواندن، حل مساله، ریاضیات و افزایش خلاقیت در كودكان می‌توانند تاثیراتی مثبت بر زندگی آنها داشته باشند. همچنین بچه‌ها می‌توانند با استفاده درست از تلویزیون و رایانه، دانش خود را درباره جهان پیرامون افزایش دهند.»

اثرات منفی تماشای تلویزیون و بازی‌های رایانه‌ای

وی با اشاره به اثرات منفی تماشای تلویزیون و برخی بازی‌های رایانه‌ای می‌افزاید: «تماشای فیلم‌های خشن باعث ایجاد رفتارهای پرخاشگرانه در كودكان می‌شود. همچنین تماشای این گونه فیلم‌ها می‌تواند منجر به كاهش حساسیت كودك نسبت به خشونت شده و موجب درك نادرست او از جهان پیرامون ـ به عنوان محلی خطرناك و ناامن ـ بشود.»

به گفته دكتر ساجدی، تماشای این گونه فیلم‌ها به تنهایی باعث بروز رفتارهای خشونت‌آمیز در كودك نمی‌شود و علل دیگری همچون فقر، بیكاری و اعتیاد در خانواده و همچنین اختلال عملكرد خانواده نیز در بروز چنین مشكلاتی موثر هستند.

این دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی یادآور می‌شود: «دیدن فیلم‌های نامناسب و تبلیغ استفاده از سیگار در آنها، كودك را به استفاده از این مواد سوق داده و منجر به مشكلاتی می‌شود.»

دكتر ساجدی می‌گوید: «اختلالات خواب از مشكلاتی است كه بخصوص در مورد شیرخواران و نوپایانی كه زیاد تلویزیون تماشا می‌كنند، مطرح می‌شود. این مشكل میان این گروه سنی، بر رشد و تكامل كودك و حتی سیستم ایمنی او نیز تاثیر می‌گذارد.

ذكر این نكته نیز لازم است كه تماشای تلویزیون به دلیل كاهش تمركز كودك در خانه و مدرسه می‌تواند موجب افت تحصیلی او نیز بشود.»

چگونگی برخورد صحیح با مشكل

دكتر ساجدی در مورد نحوه رویارویی با این مشكل توضیح می‌دهد: «با توجه به مدت زمان تماشای تلویزیون یا استفاده از رایانه و محتوای آنها، والدین باید نظارت دقیقی بر چگونگی استفاده كودكان داشته باشند. لازم است دقت كنید كه مدت زمان تماشای تلویزیون یا استفاده از رایانه برای كودكان حداكثر 2 ساعت در روز است.»

وی می‌افزاید: «محتوای فیلمی كه كودك می‌بیند یا بازی‌ای كه انجام می‌دهد نیز باید توسط والدین ارزیابی شود. آنها همچنین می‌توانند در مورد واقعیت‌ها و مسائل غیرواقعی فیلم و بازی با كودك صحبت كنند.»

این دانشیار دانشگاه با اشاره به اهمیت فعالیت‌ها و سرگرمی‌هایی به غیر از تماشای تلویزیون می‌گوید: «فراهم كردن سرگرمی‌هایی همراه با فعالیت و تحرك بدنی برای كودكان مناسب‌تر است. بنابراین بهتر است زمان‌های آزاد را بیشتر از تماشای تلویزیون، به فعالیت‌هایی نظیر ورزش و رفتن به پارك اختصاص دهید. همچنین می‌توانید سرگرمی‌های دیگری همچون خواندن كتاب و بازی‌های فكری، برای كودك فراهم كنید كه البته خیلی بهتر است اگر پدر یا مادر نیز در انجام این كارها با كودك مشاركت و همراهی داشته باشند».

دكتر ساجدی در ادامه به راهكارهای دیگری هم اشاره كرده و می‌گوید: «برای رسیدن به این هدف، نباید در اتاق خواب كودك تلویزیون قرار داد. همچنین هنگام غذا خوردن نیز كودك نباید مشغول تماشای تلویزیون باشد و نكته مهم‌تر این است كه نباید از تلویزیون به عنوان پرستار كودك استفاده شود.»

بنابراین بهتر است با كمی دقت و توجه بیشتر، به كودكان بیاموزیم كه از تلویزیون و رایانه بهتر استفاده كنند.

همچنین پزشكان متخصص معتقدند تماشای افراطی تلویزیون و بازی های رایانه ای، كودكان را چاق و بی‌تحرك می كند كه این مساله در آینده سلامتی آنها را به مخاطره می اندازد.

بنابراین شایسته است ساعات تماشای تلویزیون از سوی كودكان را مدیریت كنیم و از افراط و تفریط در این زمینه بپر هیزیم .

نظرسنجی

  نظر شما در مورد اطلاع رسانی سایت؟

وضعیت آب و هوا

 • آخرین پستها

 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

مترجم سایت

ساعت فلش