تبلیغات
مجتمع آموزشی و پرورشی بصیرت ناحیه 3 شهرستان کرمانشاه - ریجاب بهشتی در دامن دالاهو

مجتمع آموزشی و پرورشی بصیرت ناحیه 3 شهرستان کرمانشاه

زگهواره تا گور دانش بجوی

پنجشنبه 12 اسفند 1389

ریجاب بهشتی در دامن دالاهو

نویسنده: خالد سان احمدی   طبقه بندی: ایران شناسی، 

    در ۱۲۰ كیلومتری شمال غرب كرمانشاه به طرف قصر شیرین در مسیر كرند به سرپل ذهاب درمیان قله های برفگیر و زیبای دالاهو و دامنه های پوشیده از درخت و دركنار رودخانه ای خروشان به جایی می رسی كه گویی قطعه ای از بهشت است.
    اینجا «ریجاب» است. «ریجاب» یا «ریژاو» در زبان كردی به معنی محل ریزش آب و آبشار است. با نخستین نگاه می توان به دلیل نامگذاری این منطقه پی برد. از لابه لای كوه های منطقه چشمه های بسیار زیبایی جریان دارد كه موجب پرآبی ریجاب شده است. برخی معتقدند كه كلمه ریجاب از كلمه كردی «رج ئاو» كه به معنی آب منجمد شده یا آب بسیار سرد است گرفته شده است.
    منطقه ریجاب از نظر جغرافیایی منطقه ای كوهستانی و دارای آب وهوایی معتدل است كه از طرف شمال به كوه های دالاهو منتهی می شود. وجود باغ های انجیر، گردو و انار و رودخانه خروشان ریجاب كه سرچشمه رودخانه الوند است، برگی از طبیعت را در این منطقه ورق زده است.
    در اینجا دیگر خبری از شلوغی و آلودگی نیست. تنها صدایی كه به گوش می رسد غرش رودخانه درمیان كوه های زیبا و در زیر درختان سربه فلك كشده و درهم تنیده ریجاب است.
    از آنجا كه ریجاب در منطقه ای كوهستانی قرار دارد، وجود كوه های زیبای تلاش، مله سوره (كوه صورتی رنگ)، تاش خزی، كچلی تلار، كاو (كاب)، قله برزه، گل دره و ... در این منطقه جذابیت دوچندانی به ریجاب داده است و بهانه ای را نیز برای كوهنوردان و جوانان برای دیدار و گذران ایام تعطیل در این منطقه به وجود آورده است.
    دره های زیبای دره لرز، دره تاویان، انجیر كلان و... و چشمه های ریجاب بالا، چشمه كاك غفور، چهارچشمه، چشمه ملاواز، دلیق و... از جمله جذابیت های این منطقه برای گردشگران ست.
    اما جاذبه های ریجاب تنها محدود به طبیعت زیبای این منطقه نیست. به عقیده بسیاری از شرق شناسان و تاریخ نگاران به دلیل استقرار نخستین حكومت ها در غرب، این منطقه دارای غنای باستانی فراوانی است كه بیستون و طاق بستان و صدها آثار تاریخی در كرمانشاه دلیل بر این ادعاست. منطقه ریجاب نیز اگرچه در نگاه اول فقط یك تفرجگاه طبیعی به نظر می رسد، ولی در این منطقه طبق بررسی باستان شناسان آثاری وجود دارد كه بر قدمت حضور انسان در این منطقه مهر تأیید می زند.
    از جمله این آثار وجود راه باستانی ساسانی در این منطقه است. این راه فقط به وسیله چهار پایان و یا با پای پیاده قابل عبور است و از جمله راه هایی است كه عشایر برای عبور و مرور خود از آن استفاده می كنند.
    از دیگر آثار باستانی این منطقه می توان به مسجد «عبدالله بن عمر» اشاره كرد كه یكی از قدیمی ترین مساجد ایران به شمار می رود. براساس نوشته های تاریخی در مورد این منطقه برخلاف برخی مناطق دیگر جزو نخستین كسانی بودند كه به اسلام ایمان آورده و به ترویج آن پرداختند.
    از دیگر آثار باستانی موجود در منطقه ریجاب مجموعه بناهای یادمانی قلعه یزدگرد است كه در ۱۵ كیلومتری سه راهی ریجاب به سر پل ذهاب قرار دارد. این مجموعه از طرف شمال غرب با پرتگاه تندی كه از شیب آن كاسته می شود به جلگه ذهاب می رسد و از طرف شمال و شمال شرقی به صخره های پلكانی دالاهو منتهی می شود. باستان شناسان قدمت این بنا را به دوره ساسانی نسبت داده اند. این منطقه كه با عنوان قلعه یزدگرد در ادبیات باستان شناسی شناخته می شود، دارای وسعت تقریبی حدود ۴۰ كیلومتر مربع و شامل چند محوطه در كنار هم است.
    علاوه بر قلعه یزدگرد در ابتدای باغ های ریجاب قلعه ای وجود دارد كه در زبان محلی به آن قلعه گه (قلعه كوچك) گفته می شود.
    اهالی محل این قلعه را به نام صاحب آن قلعه گه جیران می شناسند.
    این قلعه دو طبقه بوده كه در اثر مرور زمان تخریب شده است. ولی، اكنون چنداتاق از طبقه اول و پی قلعه فوقانی به جامانده است.
    در این محل راه ساسانی با شیب ملایمی به سوی قلعه ادامه یافته و در هر دو طرف راه برای جلوگیری از سقوط دیواری خشكه چین ایجاد كرده اند كه بقایای آن هنوز برجای مانده است. از دیگر جاذبه های دیدنی برای علاقه مندان به تاریخ كهن این مرزوبوم در این منطقه ، قبرستانی هزار و اندی ساله است كه در داخل آن تعدادی آرامگاه به سبك چارطاقی های دوره ساسانی است. در میان این قبور، بنای متفاوتی وجود دارد كه در میان اهالی محل به مقبره ابودجانه معروف و در نزد اهالی منطقه از احترام ویژه ای برخوردار است. این آرامگاه به صورت فضایی چهارضلعی است كه بر فراز آن گنبدی مخروطی قرار گرفته است. در ریجاب تاریخ و طبیعت دست به دست هم داده اند تا منطقه ای شگفت انگیز را در غرب ایران به وجود بیاورند، منطقه ای با قابلیت های زیاد برای جلب گردشگران داخلی و خارجی؛ اینجا بهشت غرب است.

نظرسنجی

  نظر شما در مورد اطلاع رسانی سایت؟

وضعیت آب و هوا

 • آخرین پستها

 • ابر برچسبها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

مترجم سایت

ساعت فلش